biuro@eko-logiczni.com.pl

Recykling – odpowiedzialna gospodarka odpadami

Ochrona środowiska naturalnego stanowi jeden z obowiązków całej ludzkości, a poprzez jego wypełnianie czynimy dobro nie tylko przyrodzie, ale również samym sobie. Brak świadomości dotyczącej tego, że ingerując w ekosystem przyczyniamy się do zaburzenia jego równowagi, bardzo często powoduje, iż nie mamy poczucia odpowiedzialności za nasze otoczenie. Czasami warto zacząć od rzeczy małych, z których rodzą się niewyobrażalne wartości, korzyści i cele. Tak jest też z recyklingiem…

Co to jest recykling?

Jest wiele takich pojęć, które znamy, jednak ich znaczenie jest nam mniej lub bardziej bliskie. Recykling jest niczym innych jak powtórnym wykorzystaniem odpadów, co prowadzi do powstania nowego produktu. Celem takich działań jest przede wszystkim zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych, jak również zmniejszenie ilości odpadów.

Recykling zakłada jedną bardzo ważną rzecz – dostępne materiały powinny zostać wykorzystane w sposób maksymalny przy jak najmniejszym nakładzie energetycznym oraz surowcowym. Każdy z nas zarówno w domu, jak też w pracy przyczynia się do nagromadzania odpadów. Jest to nieuniknione, gdyż na co dzień korzystamy zarówno z artykułów spożywczych pakowanych z kartonowe, szklane i metalowe opakowania, jak też z artykułów papierniczych czy też urządzeń, które po pewnym czasie ulegają awariom i wówczas nie nadają się do dalszego użytkowania. Ale co dokładnie może być poddane recyklingowi?

  • Papier – makulatura, tektura, kartony papierowe, ulotki, magazyny, papierowe opakowania. Papieru rocznie produkuje się aż 318 mln ton, a jeden Polak zużywa go ok. 60 kg rocznie. 17 drzew ratujemy w momencie przetworzenia 100 ton
  • Plastik – 1,5 mln ton – tyle odpadów tworzyw sztucznych rocznie produkuje się w polskich gospodarstwach. Fundacja Plastics Europe Polska informuje, że aż 60% z nich poddawane jest ponownemu przetworzeniu. Do plastiku zaliczamy: butelki plastikowe po napojach, kosmetykach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, a także torebki i folie.
  • Szkło – to wyjątkowy surowiec wtórny, który nie tylko może być przetwarzany bezstratnie, ale również odpady z niego nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska. Warto jednak podkreślić, że wykorzystanie stłuczonego szkła do produkcji szklanych opakowań ogranicza emisję dwutlenku węgla i trujących związków.
  • Metal – wykorzystanie metalowych odpadów w celu wytworzenia nowych produktów zmniejsza zanieczyszczenie powietrza o 95%. Podobnie jest w przypadku wód, których zanieczyszczenie ograniczone zostaje do 97%, a zużycie energii jest zredukowane o 95%.

Korzystnie jest być EKO

Dlaczego właściwie segregujemy odpady? Czy ekologia i środowisko naprawdę na tym zyskują? Efekty recyklingu są bez wątpienia nieocenione, o czym najlepiej świadczą statystyki, czyli eko ciekawostki.

W Polsce każdy mieszkaniec wytwarza średnio 350 kg odpadów komunalnych rocznie.

6 puszek, jakie wyprodukowano ze złomu aluminiowego, stanowi równowartość energii uzyskanej ze spalenia 1 litra benzyny.

3300 sztuk nowych, półlitrowych butelek produkowanych jest z 1 tony szkła.

Tona papieru to 17 ściętych drzew…

Recykling nie jest zatem eko trendem, który jest obecnie modny i za chwilę przeminie. To od niego zależy, jak będzie wyglądała nasza planeta za kilkaset lat. Musimy pamiętać o tym, że jesteśmy współodpowiedzialni za środowisko, w jakim żyjemy.

A jakie korzyści recykling daje nam dzisiaj?

  • Mniejsza ilość wysypisk śmieci i tym samym redukcja kosztów ich utrzymania przez gminy.
  • Czystsze powietrze, woda, a także gleby, co przekłada się na lepszą jakość żywności.
  • Mniejsze zużycie energii, większa oszczędność pieniędzy.
  • Ponowne korzystanie z przetworzonych surowców, jak np. ekologiczne opakowania. Są tanie, a przy tym o bardzo ciekawym, a jednocześnie naturalnym wyglądzie.
  • Znaczące obniżenie zużycia surowców naturalnych.
EKO-logiczne gospodarka odpadami
Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Jednocześnie do wyprodukowania tony papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew. Rachunek jest prosty – aby pozyskać tonę papieru, należy pozbawić 170 ludzi tlenu!
Wszelkie prawa zastrzeżone